Izolace domu proti vlhkosti

S jarem přišlo na řadu plánované okopání domu – tedy provedení drenáže kolem domu, díky které by snad mohly být obvodové zdi o něco sušší.

Co je třeba zajistit pro izolaci základů starého domu?

  • bagr + někoho, kdo okope ta místa, kam se bagr nedostane
  • štěrk
  • nopovou fólii
  • geotextilii
  • drenážní rouru

Postup odvodnění domu (drenáž)

Výkop

V prvé řadě je třeba dům ze všech možných stran okopat až k základům. Šířka výkopu cca půl metru nebo o chlup více. Na tuto činnost doporučujeme objednat bagr se šikovným bagristou. Okopat menší dům zvládne za jeden den. Menší bagřík seženete od 500,- Kč na hodinu. Počítejte s tím, že ne všude se bagřík se lžící dostane. Tyto části je nutné odkopat ručně. Odhalené zdivo očistíme třeba režným koštětem a necháme pár dní proschnout.

Odvodnění základů domu
Odvodnění domu

 

Izolace domu proti vlhkosti a odvodnění

Na základovou zeď je třeba přiložit rozbalenou nopovou fólii (špunty ke zdi). Nopová fólie se prodává v několika šířkách, takže si vyberte tu správnou podle hloubky vašich základů. Na internetu většinou koupíte v rolích, ve stavebninách i v metráži, ale je většinou o něco dražší.

Na dno a druhou stranu výkopu je potřeba rozprostřít geotextilii. Ta se používá proto, aby nám postupně hlína nezacpala štěrkovou drenáž a drenážní trubku, a aby se nám štěrk nepropadal do nižších vrstev hlíny. Pro tento účel je potřeba zvolit alespoň 200g/m2.

Štěrku je většinou potřeba několik fůr. Čím hrubší, tím lepší. Jedna fůra štěrku (3 t) se dá sehnat kolem 1300,- Kč + doprava. Na dno výkopu na geotextilii nasypeme vrstvu štěrku.

Na tuto vrstvu se pokládá drenážní trubka. Dírkovaná žlutá roura slouží pro průchod vzduchu. Ideální je trubka o průměru 10 cm. Roura se zasype další vrstvou štěrku, přes tu se přehrne geotextilie.

Jako povrchovou vrstvu lze přihrnout hlínu, nebo použít beton. V obou případech se doporučuje nechat dům dýchat – tedy nechat u zdi aspoň 10 – 15 cm pruh štěrku, který lze zasypat např. ozdobnými oblázky.

Related posts