Kupní smlouva – co vše zahrnout aneb dobré postřehy z pohledu kupujících

Vyjednávání ohledně kupních smluv bylo jedno z nejúmorněšjích jednání, co jsme za dlouho dobu zažili.

Rada č. 1

Nechte smlouvu připomínkovat svého právníka. Pokud zrovna nejste z oboru, věřte, že smlouvám právník rozumí mnohem lépe a bude mít cenné připomínky a návrhy, které by vás asi samotné nenapadli.

Rada č. 2

Zapracujte k jednotlivým důležitým krokům termíny („např. nejpozději do deseti dnů…“). To jsme bohužel my neudělali a věřte, že pokud prodávajícího peníze zrovna netlačí, tak mají na všechno času dost.

Rada č. 3

Využijte pro bezpečný převod peněz buď akreditiv přímo u banky, kde žádáte o úvěr, nebo právní úschovu. K uvolnění peněz by dle mého názoru mělo dojít až po povolení vkladu ze strany katastru, ve stejný moment by měla být nemovitost předána.

Rada č. 4

Která ze zúčastněných stran (prodávající či kupující) uhradí daň z nabytí věcí nemovitých (dříve daň z převodu nemovitosti) uveďte v kupní smlouvě. Zaplacení daně nechte na uschovateli (tzn. prodávajícím bude vyplaceno o to méně).

Rada č. 5

Nezapomeňte do kupní smlouvy napsat odstavec o předávacím protokolu, který při převzetí kupované nemovitosti podepíšete. Protokol by měl řešit stavy měřidel energií, vody, vypořádání poplatků za služby, apod.

 

Related posts