Návrh kuchyně

Od začátku jsme měli jasno v tom, že novou kuchyň budeme pořizovat v Ikea. Před třemi lety jsme tam pořizovali kuchyň do našeho předchozího bydlení a byli jsme s kuchyní spokojení. Nejsme ten typ lidí, co se vyžívá v tom, že si pořídil kuchyň za 100 nebo 200 tisíc. Dost dobře si dovedeme představit lepší využití těchto peněz než zrovna kuchyň. Nestanovovali jsme si pevný cíl, ale chtěli jsme se ideálně vejít do 50 tisíc.

Program na návrh kuchyně zdarma

Ikea nabízí svým zákazníkům program na návrh kuchyní zdarma. Říkají mu plánovač kuchyní a najdete to na tomto odkazu. Nevyžaduje žádnou instalaci, jen přidání rozšíření do prohlížeče. Přihlášení probíhá přes váš Ikea family účet, nebo je tu možnost se zaregistrovat. Podle všeho lze dělat návrh kuchyně i bez přihlášení, ale asi se vám do příště neuloží. Uložený návrh zůstává na Ikea serveru tuším 3 měsíce. Program na návrh kuchyní umožňuje kompletní simulaci dané místnosti. Zadáte tam rozměry místnosti, okna, dveře, apod. Následně můžete začít přidávat skříňky. Doporučujeme používat na výkonnějším počítači, program je poměrně náročný. Máme celkem rychlé stroje, i přesto se program často sekal a byl pomalý.

rozhrani-programu-navrh-kuchyne

Postup při návrhu kuchyně

Nejprve je vhodné dobře si rozmyslet typy skříněk, tedy korpusy, a vhodně je rozmístit v prostoru budoucí kuchyně. Začněte spodními skříňkami. Desku, sokly, lišty a dvířka, úchytky je díky bohu možné nastavit hromadně pro celou sestavu. Pozorně si pak projděte seznam výrobků, plánovač tam sem tam přidá nějaký kus, který člověk třeba zrovna nepotřebuje.

Výstupy z programu na návrh kuchyní

Plánovač kuchyní nabízí horní pohled, přední pohled a pohled 3D návrhu kuchyně. Také v programu najdete celkový seznam jednotlivých částí vč. jejich ceny a výslednou cenu kuchyně. Všechny tyto věci lze jednoduše exportovat do pdf. Navrhli jsme si jednoduchou kuchyni, která by se nám nemusela za pár let okoukat a omrzet. Černé korpusy a jednoduchá matně bílá dvířka. Nemáme rádi vyřezávaná dvířka a okýnka do skříněk. Ostatní prvky (úchytky, sokly, lišty) jsou nerez.

 

kuchyne-3d
3D návrh
kuchyn-predni-pohled
Přední pohled
kuchyn-horni-pohled
Horní pohled

Samotný nákup kuchyně

Finální návrh jsme měli (dle programu navržená kuchyň bez spotřebičů vycházela kolem 37 tisíc). Vytiskli jsme pdf a vyrazili do Ikea. V odděleni kuchyní je poměrně rušno a samotné vyřízení není na chvilku (měli jsme téměř vše rozhodnuté a stejně jsme u stolku min. hodinu strávili). Pracovník oddělení kuchyní s vámi návrh projde, okomentuje ho, poradí vám co by bylo fajn ještě doobjednat. Následně návrh znovu vytiskne (takže není nutné nosit z domova kuchyň vytištěnou) vč. podkladů pro zaplacení a výdej ve skladu. Celková cena kuchyně byla 40 tisíc. Pro kuchyň bylo nutné sjet pár km do jejich externího skladu. Kuchyň o 9 skříňkách je rozložená asi do milionu krabic a krabiček. Ty si rozhodně při skládání do auta odškrtejte podle dodacího listu, ať pak nejste překvapení, že vám něco chybí. Tato fáze je nekonečně dlouhá (min. 2 hodiny) a komplikují jí složité švédské názvy jednotlivých dílů a dlouhé číselné kódy, které odlišují různé díly, co se jmenují stejně.

 

Sestavování kuchyně

Kuchyň jsme sestavovali svépomocí, v jednom a půl člověku je to práce na minimálně jeden den dlouho do noci, ale dá se to zvládnout. Tady je výsledek:

 

????????

Kuchyňské spotřebiče

Kuchyňské spotřebiče jsme v Ikea nepořizovali. Jednak úplně nefandíme Whirlpoolu a druhak se podle nás za tu cenu dají sehnat o chlup lepší spotřebiče. Obzvlášť pokud člověk není líný hledat v druhé jakosti, kde spotřebiče pořídí s výraznou slevou. U vestavěných spotřebičů případný šrám není většinou vůbec vidět. Lednici a mikrovlnku jsme si přivezli ze starého bytu, zatím nemáme potřebu je nahrazovat novými a lepšími.

Trouba Candy FET609X

Námi vybraná trouba Candy je zvenku velice pěkně zpracovaná. Má všechny funkce, které člověk potřebuje. Navíc má nějaké speciální program na pečení pizzy  a program soft cook na pečení koláčů apod., který má zajistit, aby těsto nedusilo. Na pečení koláčů moc nejsme, tak těžko říct. Trouba je energetické třídy A (kvůli odběru), má dotykový displej s programátorem (minutka, časovače, apod.). Trouba je osvětlená.  K troubě byly dodány dva smaltované plechy – jeden mělký a jeden hlubší. Nerezový panel má nějakou speciální úpravu proti otiskům prstů, je pravda, že není osahaný, jako u předchozí trouby.  S troubou jsme zatím spokojení.

Myčka nádobí Candy CDIM 2412

Myčku jsme vybrali plně integrovanou značky Candy. Doposud jsme měli jen úzkou, teď jsme šli do klasické myčky s šířkou 60 cm. Myčka má energetickou třídu A++, třídu účinnosti mytí A, třídu účinnosti sušení A. Velkou výhodou této myčky je, že se do ní vejdou velké talíře o průměru 34,5 cm. Má všechny klasické programy plus nějaké šetrné. Možnost odloženého mytí. Jak jsme s myčkou spokojeni? Po pravdě moc ne. Ve srovnání s předchozí patnáct let starou malou myčkou Elektrolux nemyje zrovna 2x dobře, a to se říká, že úzké myčky myjí hůře. Ne, že by třeba zůstávali přímo zašpiněné hrnce, ale třeba povlak v hrncích od čaje myčka neumyje (tablety Somat doporučené a dodané výrobcem, sůl i leštěnka doplněná). Ještě vyzkoušíme jiné tablety (naše nejvíc osvědčené jsou paradoxně ty nejobyčejnější z Lidlu). No, co by člověk chtěl, všechny ty nové spotřebiče šetří elektřinu, šetří vody, jsou úsporné a šetrné, tak holt člověk od toho nemůže čekat, že to bude pořádně mýt…

Varná deska Candy CLG64SGX

Nechali jsme se přesvědčit, abychom si nekupovali úplně obyčejnou varnou desku. V předchozím bytě jsme měli nějakou obyčejnou desku značky Mora a nemůžeme říct, že bychom byli nespokojení. Hlavně jsme byli upozorňováni na to, ať vybereme desku s takovými rošty, ze kterých nebudou klouzat hrnce, ideálně litinové. Myslím, že mnohem více než na materiálu záleží na tvaru roštů. Prarodiče mají drahou desku s litinovými rošty, které mají úzkou plochu, na které stojí hrnce, a pekelně kloužou. Naše nová deska má naopak litinové rošty s poměrně širokou plochou, na které stojí hrnce, a ty se opravdu ani nehnout. Při výběru také dejte pozor, kde jsou ovládací knoflíky. My je máme na straně. Pokud plánujete umístění desky hned vedle nějaké skříňky nebo na místo, kde není prostor, radši si pořiďte desku s knoflíky dole. Varná deska má bezpečnostní trysky s ochranou proti úniku plynu. Dodává se i s tryskami pro propan-butan.

Related posts