Příprava zahrady na sezónu

Zahájili jsme pozimní přípravu zahrady na sezónu. Poctivě jsme dovyhrabali zbytky listí ze záhonů, ostříhali keře (některé z nich značně razantně, tak uvidíme, jestli to přežijou).  P(r)ořezali jsme ovocné stromy, trochu usměrnili plané růže.

Kácení dřevin mimo les aneb když máte na zahradě větší strom

Jeden ze vzrostlých stromů na zahradě dosáhl takové výšky, že by při případném pádu ohrozil dům. Rozhodli jsme se jej tedy zavčasu pokácet. Kácení dřevin mimo les podléhá §8 zákona č.114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny a vyhlášky MŽP ČR 395/1992 Sb. Od 1. listopadu 2014 došlo ke změnám v povolování kácení dřevin v souvislostí s novelou vyhlášky. Dle této novely je nově možné kácet volně dřeviny na všech typech pozemků evidovaných v katastru nemovitostí jako zahrada, zastavěná plocha a nádvoří a ostatní plocha. To vše do obvodu kmene 80cm měřeno ve výšce 130 cm nad zemí.

Náš stromech měl obvod 190 cm, tak jsme si podali žádost o pokácení na obecní úřad. Nejprve vám přijde doporučený dopis o zahájení připomínkovacího řízení, kdy je vaše žádost vyvěšená na úřední desce. To trvá, myslím, 20 dní. Po uplynutý této lhůty by vám teoreticky mělo přijít nějaké vyrozumění, zatím nic.

Pozor, je důležité počítat s tím, že stromy lze kácet pouze v období tzv. vegetačního klidu, tedy od začátku listopadu do konce března.

Předpěstování v pařnících

Místo abychom si jako normální lidé došli za měsíc pro sazeničky, jali jsme se předpěstovat si vlastní sazeničky ze semínek. Ještě uvidíme, jestli z toho vůbec něco vyroste, v horším případě si pak půjdeme koupit ty sazeničky.

Pařeniště jsme z části nakoupili v Lidlu, kde měli zahrádkářský týden, částečně v OBI, ale sehnat půjdou kdekoliv. Doporučuji ty pravé pařníky se stříškou, která v nich udržuje vlhkost. Oproti těm odkrytým se nemusejí až tak zalévat.

Co jsem tak koukala na internetu, tak kromě Lidlu půjdou sehnat asi na víc místech.

Co jsme zasadili: rajčata, cherry rajčátka, soudečková žlutá rajčata a cukety. Z bylinek plocholistou u kudrnatou petržel, tymián, bazalku a ještě nějaké další.

 

Related posts