Vložkování komínů

Před letošní topnou sezónou bylo v plánu vyvložkovat starý komín od krbu, který byl v hodně špatném stavu. Přes loňskou topnou sezónu začal omítkou prolézat dehet, do jara komplet všechna omítka opadala. Špatný komín v kombinaci s půdou plnou sena začínal být poměrně velkým rizikem.

Vložkování komínu na tuhá paliva

Když se před sto lety stavěly domy, lidé tenkrát moc neřešily rovnost zdí, pravé úhly, ani nějaké standardní či nestandardní rozměry komínů. Po prohlídce komínů kominík bohužel zjistil, že je komín příliš úzký i pro tu nejmenší vložku, bude tedy potřeba komín vyfrézovat.

Vložkování komínu cena

Trošku nás polil studený pot, o frézování komínu jsme vždycky slyšeli, že je strašně drahé. Nicméně předběžná kalkulace nevypadala tak děsivě – cena za 1 m frézování a vložkování vyšla zhruba na necelé 4 000 Kč vč. práce a cesty řemeslníků.

Frézování komínů – průběh

Frézař si pro rozšíření komínu přivezl spoustu vybavení. Samotná fréza je tvořena připevněnými řetízky na točícím se středu. Řetízky se uvnitř komínového průduchu točí takovou rychlostí, že vnitřek komínu obrušují do požadovaného průměru. Fréza je ze země poháněna obrovským motorem.

freza

motor-frezy

frezovani-komina

Při samotném frézování komínu nevzniká žádný velký nepořádek. Ucpe se vstup do komínu od spotřebiče (např. krbu) zátkou, když je vyfrézování, vše se vybere dvířky dole v komínu.

Vložkování komínů – postup

Na začátek je potřeba upozornit na to, že při vložkování se bourá (v místnosti, kde je vstup od spotřebiče do komínu). Je to z toho důvodu, že se musí vložit mezi vložku a spotřebič „téčko“. U nás to v praxi znamenalo sundání obkladu za krbem a vybourání otvoru asi 40 cm nahoru  od vstupu kouřovodu do zdi. To byl asi největší zásah z celého frézování a vložkování. Vložka se prostrčí komínem shora, spojí se s „téčkem“. Prostor kolem „téčka“ je nutné opravdu dobře utěsnit speciální skelnou vatou a dobře zaházet maltou a zazdít tak, aby vložka nepřisávala falešný vzduch, jinak by nový komín špatně táhl.

V nově vyvložkovaném komínu nám bylo doporučeno zatopit až druhý den a to z toho důvodu, aby nepopraskala čerstvá malta. Kromě bezpečnějšího topení nový komín lépe táhne než původní obdélníkový průduch, takže spokojenost veliká.

Pokud stále váháte, zda se do toho pustit nebo ne, myslete na to, že vyvložkování je sice investice, ale kromě pravidelných revizí a čištění nebudete muset komín příštích 30 let vůbec řešit. Ta trocha nepořádku za to určitě stojí.

 

 

 

Related posts