Sanace vlhkého zdiva

Už při koupi domu bylo jasné, že dům má vlhké zdi. Na starých omítkách uvnitř i venku byly patrné vlhké mapy a plíseň. Situace se pravděpodobně značně zlepší, jak se v domě začne topit a pravidelně větrat, ale vzhledem k tomu, že je zdivo převážně kamenné a že pod domem z zřejmě teče nějaký pramen, to úplně stoprocentně dobré nebude asi nikdy. Jak vysušit vlhké zdivo? Pokud nezabráníte původu vlhkosti, tak těžko. Zde je pár tipů, co jsme zatím udělali my.

plíseň na zdi, vlhké zdivo

Tipy a triky na vlhké zdivo od Domečkování.cz

Sanace vlhkého zdiva svépomocí začala komplet otlučením vnitřních omítek na kámen. Staré omítky na mnoha místech už příliš nedržely a byly mokré a plesnivé.

Omítka na vlhké zdivo

Zhruba do poloviny všech vnitřních zdí jsme natáhli sanační maltu. Proč do poloviny? Sanační omítku je nutné natáhnout metr nad úroveň, kde se vlhkost na zdi aktuálně objevuje. Ta tvoří póry a je tedy propustná pro vlhkost. Nejprve jsme začali s kompletní směsí sanační omítky od Weberu. Pak nám bylo porazeno, že máme do klasické malty přimíchat přísadu, která z ní udělá sanační maltu (Baurex nebo Soudapor). Se sanační maltou se nepracuje úplně dobře, velice ráda sjíždí dolů…

Štuky na vlhké zdivo,

Stejně jako v případě malty jsme na spodní polovinu zdí natáhli i sanační štuk Weber. Na horní polovinu jsme použili ten klasický.

Barva na vlhké zdivo

Předpokladem u vlhkého zdiva je, že dříve či později začne někde plesnivět. Proto jsme do barev přidali přísadu proti plísni Fungisan. Lze zamíchat do jakékoliv interiérové barvy včetně těch tónovaných, což je ideální. Nebylo toho potřeba moc, asi 2,5 litru na vymalování celého domu. Nutno podotknout, že množství barev jsme nějakým způsobem předimenzovali, takže nám jich skoro polovina ještě zbyla na jindy.  Našli jsme i nějaké přímo namíchané sanační nátěry na vlhké zdivo se složkou proti plísni, ale zrovna neodpovídaly naší barevné představě, takže jsme se nakonec rozhodli pro Fungisan. Vlhké zdivo nejde dost dobře malovat. Tam, kde je vlhkost extrémní (dva nebo tři vlhké rohy v domě), nanesená barva nezaschla a prostě stekla na zem. Nemá cenu to přetírat, dokud se vlhkost rohu nevyřeší. Dle našeho názoru to nebude dříve, než se dům na jaře obkope a odizoluje.

Vysoušení vlhkého zdiva

Vlhké zdivo průběžně vysoušíme. Základem je topení a větrání. Kromě toho jsou po domě různě rozmístěné krabičky s pohlcovači vlhkosti (vyrábí je Ceresit – na tablety i filtrační sáčky; pak se dají sehnat v Bauhausu pod jejich vlastní značkou, docela slušné občas mívají v Lidlu – obojí na filtrační sáčky ). Kromě těchto vysoušečů s vyměnitelnými náplněmi máme také jeden elektrický vysoušeč, který běží takřka nepřetržitě. Přesouváme ho různě po místnostech vždy tam, jde je to potřeba. Dvoulitrová nádržka na vodu nakape tak za den až dva.

 Vyhráno zdaleka není

Je nám jasné, že přes veškerou snahu a investici vyhráno nemáme. Počítáme s tím, že se stejně dříve či později plíseň někde objeví. Na jaro je naplánované okopání celého domu a izolace od podzemní vody zvenku. Do výkopu přijde nopová fólie, drenážní roura a štěrk.

Related posts